Nové Firmy.cz

Standard

V posledních dnech se českými médii médii prohnala informace, že Seznam.cz od základu překopává fungování a především finanční model svého katalogu Firmy.cz. Termín spuštění je sice plánován až na 1. duben, ale už nyní je dostupná veřejná beta. Co tedy nové Firmy přinášejí a co to pro inzerenty znamená?

Firmy.cz dlouhodobě dávají při vyhledávání řadu relevantních výsledků ať už prostřednictvím samotného katalogu, tak v poslední době i ve výsledcích vyhledávání. Na jasné brandové výrazy umí dát správnou odpověď vzhledem k velikosti své databáze; ostatně sám Seznam.cz říká, že denně na zápisech v katalogu pracuje přes 160 lidí.

Hledáme lokální firmu

Dlouhodobým problémem Firem.cz je zaměření na lokalitu. Hledám-li kadeřnictví v Praze 4, která je poměrně velká, chci najít někoho v blízkém okolí. To stávající podoba Firmy.cz ale neumožňuje – hledání probíhá na úrovni městských částí či měst, ale nikoliv na blízkém okolí.

Právě to má nová podoba služby napravit. Výsledky totiž budou vztahovány k aktuální poloze hledajícího. Sám Seznam.cz k tomu v tiskové zprávě říká: „Chceme se vyvarovat situaci, kdy stojíte na ulici například před otevřeným květinářstvím, začnete hledat právě otevřenou prodejnu květin v okolí a ve výsledcích tu, před kterou stojíte, nenajdete mezi prvními.“

Současná beta podoba katalogu na adrese beta.firmy.cz si vyžádá váš souhlas se sdělením polohy, tu označí na mapě a výsledky poté nabízí právě dle vaší lokality. To je ale zároveň první kámen úrazu.

Určení polohy v současné podobě občas funguje, občas nefunguje. Z kanceláří Effectix.com, sídlících na Janáčkově nábřeží, jsem byl umístěn do ulice Vodní. Vzdušnou čarou 178 metrů – to je (bez ironie) úžasný výsledek. Horší to bylo při testování z domova. Sice bydlím v Hloubětíně, podle Seznamu jsem ale na náměstí Míru. Pro lokační vyhledávání je přitom rozdíl 8 km vzdušnou čarou v zástavbě zásadní problém.

Výsledky vyhledávání? Jsou jiné

Stejně tak jako Seznamem testovaná nová podoba vyhledávání, tak i nové Firmy.cz kompletně změní svůj kabát. Obrazovka rozdělená do dvou částí – mapy a samotného přehledu firem – je na první pohled pochopitelná, i když výtky k funkcionalitám bych měl. Jedná se ale o beta verzi a tak určitě k řadě změn ještě dojde.

Samotný vzhled výsledků vyhledávání je pak jasně inspirován testovanou novou podobou výsledků vyhledávání. Velké obrázky (v tomto případě fotografie provozoven místo screenshotů webových stránek), krátký popisek, hodnocení a adresa. Prostě základní výsledky vypadají jinak, než jsme byli zvyklí a až z uživatelského chování uvidíme, nakolik se uchytí.

Aukční systém – největší změna

Kdo někdy řešil placenou registraci do katalogu Firmy.cz, pravděpodobně narazil  na ceník, který rozhodně výběr správného produktu neulehčoval. Dva typy zápisů, jeden specifický balíček, sedm doplňkových služeb – bez větší podpory některého z poradců Seznamu se volilo špatně.

Nový model má být údajně jednodušší a pochopitelnější – aukce. První pozice ve výsledcích katalogového hledání nebudou vycházet z toho, jaký balíček máte zaplacený, ale z částky, kterou jste nabídli do denní aukce o první místa. Začít můžete už na 10 Kč. Což je zajímavé lákadlo.

Výsledky prvních pozic hledání na firmách se totiž často zobrazují ve výsledcích vyhledávání na samotném Seznam.cz. Za rozumné peníze se tak může některým inzerentům jednoduše podařit dostat mezi první pozice i na Seznamu.

Jako všechny novinky, i tato má pár svých „ale“. Tím prvním je výkon – do okamžiku než budou Firmy spuštěny nikdo neodhadne, jak to bude s náklady a konkurenčností. Na kolik vás tedy dobré umístění vyjde.

Druhé „ale“ je pak administrativní. Aukční systém bude vázaný na Seznam Peněženku. Pro každou registraci na Firmách tak bude potřeba použít jiné IČ. V okamžiku, kdy vlastníte několik firem (či spravujete podobné služby pro více klientů), budete muset aukce u každého účtu řešit individuálně. Tedy přihlásit se, dobít finanční prostředky (podle poradců Seznam.cz je nepůjde převádět ani sdílet mezi účty, nastavit vše potřebné, odhlásit se a stejným způsobem pokračovat u dalších zápisů.

Na celkové hodnocení nových Firem.cz i nového platebního modelu je brzo. Jednak je to vše o uživatelích – naučí se nový produkt používat a bude jim vyhovovat? Jednak i o inzerentech a jejich ochotě akceptovat nové platební modely. Ne vždy se to podaří – stačí si jen vzpomenout na snahu Seznamu změnit nastavení financí na serveru Sreality.cz – inzerenti tak intenzivně nesouhlasili, že nezbylo nic jiného než se vrátit k původnímu modelu.

Buďte sociální, sdílejte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *